Вхід на сайтКАЛЕНДАР«Крізь терни до зірок»: віртуальна книжкова виставка до 125- ти річчя з дня народження Кардинала Йосипа Сліпого PDF Друк e-mail
Про бібліотеку - Віртуальна читальна зала
Написав Administrator   
Середа, 08 лютого 2017, 16:29


17 лютого 2017 -  125 років від дня народження Кардинала Йосипа Сліпого. Пропонуємо до Вашої уваги віртуальну книжкову виставку "Крізь терни до зірок".
 Per aspera ad astra
 
 
 
На гербі владики Йосипа є напис Per aspera ad astra («Крізь терни до зірок»). Попри те, що Патріарх був одним із найбільш впливових та відомих українців другої половини ХХ століття, його життя було радше тернистим, аніж зірковим.
 
Йосип Сліпий був єпископом Української греко-католицької церкви, кардиналом Римо-католицької церкви; з 1 листопада 1944 року – Митрополитом Галицьким та Архієпископом Львівським, з 23 грудня 1963року — Верховним Архієпископом  Львівським — предстоятелем Української греко-католицької церкви.
  
30 червня 1941 він підтримав Акт відновлення Української держави. Разом з іншими українськими католицькими владиками 11 квітня 1945 року був ув'язнений радянською владою; засуджений на 8 років важких робіт.
 
 Відкидаючи постійні радянські пропозиції переходу на православ'я (зокрема пост митрополита Київського РПЦ), був далі засуджений у 1953, 1957, 1962
 роках. Відбув разом 18 років заслання у таборах Сибіру, Мордовії, зокрема в Потьмі (табори: Дубравлаг). Кілька разів йому ламали руки, ноги, мав букет хвороб, обморожені кінцівки.
 
 
 
 
 
"Без жодного захисту перед морозом, що доходив 40 градусів нижче нуля, одягнений у лахміття, з ногами, обвитими деревною корою, що прив'язана була до колін і кісток шматтям. А проте завжди погідний, повний зрозуміння для всіх, благородний навіть у стосунках з наглядачами і таборовими шпигунами", --  описує митрополита-каторжанина колишній в'язнень ҐУЛАҐу, австрійський професор Франц Ґробауер у своїх спогадах "Зустріч із архієпископом Сліпим в одному з таборів рабської праці північної тундри", що їх 23 лютого 1963 року надрукувала газета Neues Оsterreich.
Унаслідок численних заходів впливових осіб, на клопотання папи Івана XXIII митрополита Йосипа Сліпого звільнено з ув'язнення. 9 лютого 1963 прибув до Риму, оселився у Ватикані.  
 
 
 
25 січня 1965 папа Павло VI іменував його кардиналом. Предстоятель УГКЦ, який прожив 92 роки, ще в перший рік перебування у західному світі здійснив мрію свою та Шептицького, заснувавши Український католицький університет у Римі і кілька його філій по світу. За кілька років він об’їхав українські поселення в Північній та Південній Америці, Європі та Австралії. У Римі побудував собор Святої Софії, засновував монастирі, розвивав видавництва й, поміж іншого, завжди відкладав частину накладу книг для потреб майбутньої України.

Визволення митрополита Йосипа із ув’язнення та його перебування у західному світі історики часто називають «ad astra». Проте, як писав у своєму заповіті Йосип Сліпий: «І цей шлях, як скоро виявилося, не був шляхом, на якому світили «астра» — ясні зорі. Він і далі був шляхом в’язня Христа ради, тим разом в’язня на химерній волі».

Помер у Римі 7 вересня 1984 року. 27–29 серпня 1992 року прах кардинала перепоховали, перенесли із Собору святої Софії в Римі до крипти собору св. Юра у Львові.

За словами блаженного Папи Івана Павла ІІ, "він простелив свободу сучасній Україні" (Визвольний шлях. — 1992. — № 4. — С392). Адже для Й.Сліпого "Батьківшина — це наш рідний край, наша мова, наша історія, наша віра, всі наші предки, що впродовж століть будували свою державу... Тільки в Батьківщині через законну рідну державу народ вповні заспокоює свої духовні й суспільні потреби та осягає найвищий степень ладу, безпеки і добробуту" (Патріархат. - 1992. - 4.2 (254).
 
Дружні зв’язки Йосипа Сліпого з сумською поетесою Зоєю Когут
 
 
 
Зоя Когут – поетеса еміграційної течії в українській літературі. Патріарх одним з перших душею відчув талант поетеси. У 1975 році запросив її до Риму. Згодом вона ще двічі відвідувала Рим, а в міжчассі було листування між ними.
 
 
копія одного з листів Патріарха до Зої Когут 
 
У 1978 році Зоя Когут пише вірш «Патріярхові», надрукований в австралійському тижневику «Церква» 19 лютого 1978 року.
Смерть Йосипа Сліпого стала для письменниці тяжкою втратою.
 «Недавно, шукаючи чогось в моїх безпорядках, знайшла аж 42 листи Блаженного Патріарха Й. Сліпого, - пише вона. – скільки він дарував мені тепла, і уваги…скільки разів повчав: «Пишіть! Не марнуйте часу, пишіть!» І його нема…І не пишеться…».

Вшанування пам’яті Патріарха
 
До ювілею Патріарха вийшла  друком книна «Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство». Публікація присвячена п'ятиріччю Центру студій спадщини патріарха Йосипа Сліпого, що діє при Релігійному товаристві українців-католиків «Свята Софія» США.  
 Це двомовне (українсько-англійське) наукове дослідження літературних видноколів владики Йосифа, впливу літератури на формування його особистості та гомілетичного стилю отримало премію Форуму видавців у Львові «Найкраща книга Форуму-2016».
 
 
У першому  (Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство) томі авторка подає хронологічно усистематизовний аналіз поглядів патріарха на давню українську та діаспорну літературу, а також висвітлює його думки про о. Маркіяна Шашкевича Тараса Шевченка, Івана Франка, як і багатогранне ознайомлення із зарубіжною літературою. На думку авторки, праця «Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство» дає можливість по-іншому поглянути на особу Блаженнішого Йосифа: не в контексті догматичних чи sensu stricto наукових богословських праць, а із площини, де зливаються в одне ціле «відчуття правди, добра та краси».
 
Другий том ("Сидячи на санях...") – це нова антологія літературних творів, присвячених архиєрею, що їх зібрала та упорядкувала І. Іванкович. Книга під назвою «Сидячи на санях» є вже не науковим, а літературним трактатом про життя й особу патріарха. Зібрані в цій публікації поезія та проза, написані в Україні, у США, в Канаді, у Великобританії, в Польщі, в Аргентині та в Австралії в різний час, були попередньо друковані в материкових та в діаспорних часописах чи й виходили окремими публікаціями, копії яких зберігаються в Центрі студій спадщини Блаженнішого Йосифа. В антології надруковано п’ять десятків поезій близько сорока українських материкових та діаспорних авторів, пісні, прозові твори, сценарії, поезії польською та іспанською мовами із супутніми перекладами, уривки з англомовного роману Мориса Веста «Постоли рибалки».
 
 Патріарху Й.Сліпому не довелось жити і працювати в незалежній самостійній українській державі. Але весь свій трудовий шлях він присвятив боротьбі за неї. І в тому, що вона відбулася, немала його заслуга.
 
Більш детально про Йосипа Сліпого читайте: 
 
 
 
 
 
 
Пропонуємо також переглянути документальний фільм "Вони прославили наш край" 
 
Віртуальну книжкову виставку підготувала Охріменко Валентина, провідний бібліограф 

Останнє оновлення на Понеділок, 13 лютого 2017, 09:50
 
© 2019 Бібліотека Бурині. Всі права захищено!
© 2010-2011 Бібліотека Бурині: м.Буринь, Сумська обл., Україна.

Опитування

Як частенько буваєте в бібліотеці?
 

Зараз на сайті

На даний момент 63 гостей на сайті