Вхід на сайтКАЛЕНДАРРозплата за злодіяння окупантів на Буринщині PDF Друк e-mail
Краєзнавчі розвідки - Краєзнавство
Написав Administrator   
Понеділок, 18 грудня 2017, 10:36

Розплата за злодіяння окупантів на Буринщині
Доповідна записка
начальника Управління контррозвідки «Смерш» Центрального фронту генерал-майора А. А. Водіса 
 
Військовій раді фронту про роботу з військовополоненими військ супротивника (№1643 від 13.10.1943 р.)
17 вересня 1943 року серед військовополонених, які перебувають на пункті прийому військовополонених при розвідділі штабу фронту були виявлені два зондерфюрери:
Рюшер Курт, 1905 р.н., німець, уродженець с.Борштедт, за 20 км від м.Магдебург, з селян-куркулів, освіта середня, нагороджений хрестом «За військові заслуги» ІІ класу;
Борман Ніколаус, 1907 р.н., німець, уродженець с.Реттмінген Трірського адміністративного району Рейнської області, з селян-куркулів, освіта 8 класів народної школи.
На попередніх допитах в Управлінні «Смершу» фронту К.Рюшер та Н.Борман засвідчили, що вони були керівниками сільського господарства Буринського району. 
Рюшер – сільгоспкерівником району (крайсландвіртом), а Борман – його заступником і одночасно начальником Черепівського опорного пункту. Їх завдання, буцімто, полягало в тому, щоби вірно організовувати сільське господарство району та слідкувати, як населення виконує план постачання сільгосппродуктів.
Між тим з відділу «Смершу» армії, на дільниці якої були взяті в полон Рюшер та Борман, надійшло повідомлення, що керівники сільського господарства Буринського району допускали звірства у поводженні з цивільним населенням, а при відступі з району спалили велику кількість житлових будинків.
Для проведення слідства у справі зондерфюрерів Рюшера та Бормана до Буринського району була відряджена оперспівробітників Управління «Смерш» фронту. Зондерфюрери Рюшер та Борман , етаповані на Буринщину, були упізнані місцевими жителями. Останні дали вичерпні дані щодо злочинної діяльності окупантів. Загалом у справі Рюшера та Бормана було опитано 15 свідків, у тому числі колишня перекладачка сільгоспуправи Ф.Данилова-Вааль, колишній бухгалтер Черепівського опорного пункту А.І. Ковальов, колишній староста с. Ново-Олександрівка Лифер та ін.
Слідством з’ясовано, що будучі керівниками сільського господарства району, Рюшер та Борман під виглядом планових сільгосппоставок здійснювали грабіж місцевого населення, піддавали жителів нечуваним тортурам та знущанням.
За час німецької окупації у Буринському районі було розстріляно та повішено до двох тисяч людей і насильно відправлено в німецьке рабство понад 4500 осіб молоді. За цей же час передано німецьким (та угорським) військовим частинам понад 16 тис. гусей, 2500 голів великої рогатої худоби, 3300 коней, 1900 свиней та інших сільгосппродуктів.
2-4 вересня 1943 р. при відступі німецьких військ з Буринщини гітлерівські солдати згідно з наказом Рюшера та Бормана здійснювали підпали житлових будинків та зібраного цього року урожаю. У с. Черепівка було спалено 434 житлових будинків зі всіма господарчими будівлями, у с.Миколаївка – 372 двора з 380 садиб, які малися у селі, у с.Михайлівка – 180 дворів.
Загалом по Буринському району було спалено 2140 житлових дворів та біля 48 центнерів збіжжя нового урожаю. Особисто Борман підірвав у с.Черепівці 5 комор зі збіжжям та будинок, у якому мешкав.
Зондерфюрери Рюшер і Борман передані до військово-польового суду та засуджені до смертної кари через повішення.
(З ресурсу Інтернету)
З російської переклав
Олександр Капітоненко


Останнє оновлення на Понеділок, 18 грудня 2017, 10:38
 
© 2019 Бібліотека Бурині. Всі права захищено!
© 2010-2011 Бібліотека Бурині: м.Буринь, Сумська обл., Україна.

Опитування

Як частенько буваєте в бібліотеці?
 

Зараз на сайті

На даний момент 31 гостей на сайті