Вхід на сайтКАЛЕНДАРОлександр Капітоненко "З історії перейменування та перепідпорядкування поселень Буринщини 1918 року" PDF Друк e-mail
Краєзнавчі розвідки - Краєзнавство
Написав Administrator   
П'ятниця, 08 грудня 2017, 15:04

У Державному архіві Сумської області зберігаються цікаві відомості про зміни у підпорядкуванні деяких населених пунктів окремих волостей колишнього Путивльського повіту Курської губернії, до складу якого на той час входила частина теперішнього Буринського району. Вони у чомусь перекликаються з сучасними проблемами адміністративно-територіальних реформ.
 
***
Заслухано клопотання уповноважених Жуківського товариства Соколенка, Терещенка та Нікітіна щодо відкриття волості у с. Жуківці з приєднанням до неї деревні Суховерхівки та Дмитривки. [Уповноважені] пояснили, що це давнє бажання Жуківського товариства, які вони тепер і хочуть здійснити та прохають задовольнити їх клопотання. Полозов пропонує відтермінувати рішення цього питання ще на один. Доки не буде вирішене земельне питання.
Лук’яненко запропонував делегатам обгрунтувати підстави, за якими вони бажають відділитися від Велико-Неплюївської волості та створити волость у Жуківці. Нікітін запропонував задовольнити клопотання, позаяк селяни з Жуківки бажають самовизначитися та мають для того підстави. Гласний Геращенко запропонував відхилити це клопотання, позаяк вже була постанова Земського зібрання про те, щоб розділення волостей не здійснювалося до 1919 року. Зібрання більшістю голосів при 2-х утриманих постановило клопотання селян поселень Жуківки та Суховерхівки відхилити.
На зібранні також було заслухано клопотання Гамаліївського товариства про перевід Велико-Неплюєвської волості до села Гамаліївки. Представник Гамалівського товариства, підтримуючи клопотання, заявив, що Гамаліївка – центральне поселення волості і всім населеним пунктам буде зручніше, окрім Малого-Неплюєвого, яке віддалиться на одну версту.
Гласний Лук’яненко визнав клопотання як таке, що не підлягає задоволенню за формальними підставами, позаяк відсутня згода про це інших поселень волості і тому він запропонував передати це клопотання на попереднє обговорення Велико-Неплюївського волосного земства. Зібрання одноголосно ухвалило передати цю справу Велико-Неплюївському волосному земству для попереднього обговорення.
Щодо клопотання громадян деревні Василівки про відрахування їх зі складу Миколаївської волості та зарахування до Черепівської гласний Архангельський запропонував не обговорювати це клопотання, позаяк уже відбулася ухвала про те, щоб ці клопотання подавалися лише до 1-го вересня. Пропозицію його було прийнято.
(Журнал засідань 1-го демократичного Путивльського земського зібрання від 5-8.02.1918 року)
***
Заслухано клопотання уповноважених від жителів с.Клепали, деревень Ігорівки, Карпилівки, Ново-Олександрівки, Нової та Старої Чаші, Михайлівки про відокремлення цих поселень від Глушецького волосного земства та відкриття волосного земства у с. Клепалах, яке б складалося ціх населених пунктів. До заяв додані протоколи зборів жителів вищезазначених поселень, в яких вони висловили бажання створити в с. Клепалах волосне земство та відокремитися від Глущецької волості. Мотивом відокремлення слугувала спільність інтересів ціх поселень та негаразди у Глушецькому волосному земстві, де на засідання Земського зібрання приходять місцеві жителі та заважають працювати, а 30 грудня стосовно гласних Типухова та Швачкіна навіть було вчинено насилля. Представники від цих поселень були допущені з правом дорадчого голосу.
Заслухана подана гласним Макаренком виписка з постанови громадян с. Черепівки та деревні Мар’ївки від 31.12.1917 р. щодо перейменування села Черепівки в село Ново-Воскресенське і ухвалено клопотання це задовольнити, переменувавши с. Черепівку на с. Ново-Вознесенське.
***
Заслухане також повідомлення Велико-Неплюївського волосного земства про те, що зібранням, яке відбулося 2.01. 1918 року, перейменовані назви сел з прізвищами поміщиків: село Велике-Неплюєве на село Успенське; село Гамаліївка на село Воскресенське; село Мале-Неплюєве на село Воздвиженське [Вознесенське?] з проханням здійснити відповідне розпорядження. Повітове зібрання ухвалило постанову Велико-Неплюївського волосного земського зібрання про перейменування сіл.
Джерело: журнал засідань чергового 1-го демократичного Путивльського повітового зібрання від 13.01.1918 року.
.
/ДАСО, фонд Р-2564, опис 1, справа 1, сс.68-69/
Підготував Олександр Капітоненко
м. Суми


Останнє оновлення на П'ятниця, 08 грудня 2017, 15:06
 
© 2018 Бібліотека Бурині. Всі права захищено!
© 2010-2011 Бібліотека Бурині: м.Буринь, Сумська обл., Україна.

Опитування

Як частенько буваєте в бібліотеці?
 

Зараз на сайті

На даний момент 25 гостей на сайті