Микола Кононенко «Подвиг Бориса Охрімовича Іващенка у перші дні фашистської окупації» Друк
Краєзнавчі розвідки - Краєзнавство
Написав Administrator   
П'ятниця, 08 вересня 2017, 12:11

 На фото:Родина Іващенків: сидять - Борис Охрімович та Катерина Петрівна, стоять - дочка Марія, син Микола, невістка Прасков'я, онуки Микола та Іван.


22 червня 1941 року 0 10 год. ранку телеграфіст Буринської районної контори М.Ф. Райденко сповістив про початок війни. Відразу з перших днів, щоб допомагати фронту, наші земляки організовувались в загони самооборони, працювали над спорудженням укріплень  та бомбосховищ, надавали допомогу водою, їжею на залізничній станції в ешелонах з пораненими, а  також допомогу біженцям.
 
Протягом перших місяців війни  наша залізнична станція взагалі стала осередком життя міста й району та джерелом отримання найсвіжіших новин.

Ворог шаленими темпами загарбував українські землі. Незважаючи на стійкий опір нашої армії становище на фронтах ставало дедалі загрозливішим. Бойові оборонні дії на території нашого району розпочались  вже 11 вересня. Лінія фронту проходила в районі Колотилівщина - Захватівка, Шилівка. На Шилівському плацдармі командуючий  2-го танковою групою вермахту генерал-полковник Хайнц Гударіан зосередив 40 танків, а також  піхотний полк «Велика Німеччина».

Починаючи з 17 вересня жорстокі бої йшли на рубежі с. Успенка - с. Вознесенка- с. Верхня Сагарівка, а вже наступні два дні бої точились в районі Жуківки, Єрчихи та Черепівки.  Ворог вів прицільну стрільбу з гармат по відступаючих червоноармійських угрупуваннях. 

Мінометнику  Івану Тихоненку  прийшлось обороняти зокрема і наш район. Маючи вже військовий досвід - пройшов горнило фінської війни на Карельському перешийку, - пізніше він бере безпосередню участь і проявляє хоробрість при розгромі фашистського десанта на Вінничині та в бою під Білою церквою. На початку вересня в бою під Конотопом військовий мінометний розрахунок в якому служив Іван Тихоненко зазнав великих втрат. 

Як згадував сам боєць Тихоненко: «Найскладніше для мінометників – це прикривать відступ підрозділів Червоної Армії і  зокрема якраз стримуючи наступ ворога біля сіл – Єрчиха, Успенка, Верхня Сагарівка, де ми потрапили в оточення.  Бої на цій лінії тривали майже тиждень». В останню мить погрузивши мінометне обладнання в безтарку пароконки червоноармієць  Тихоненко погнав щосили коней намагаючись сховатись за єрчишанськими курганами, а потім догнати  своїх в районі Черепівки. Ворожий снаряд прицільно влучає в повозку, коні гинуть враз, а Івана Тихоненка тяжко ранить і він втрачає свідомість. 

Ризикуючи життям 50- річний  житель с. Єрчиха Борис Охрімович Іващенко спостерігав за відступом червоноармійців та наступом ворога, якраз на його очах  снаряд влучив у повозку з військовим спорядженням. Покликавши на підмогу свого брата Сафрона, вони випрягли загиблих коней, запряглись у повозку і під шквальним вогнем затягли безтарку з тяжко пораненим бійцем до себе у клуню. 
╔■■■════════════════════════════════════════════■■■╗ ║►Щоб прочитати продовження тексту, будьласка, авторизуйтеся або        ║ ║зареєструйтеся на сайті ■■■                                                                            ║ ╚═════════════════════════════════════════════════╝
 

Останнє оновлення на П'ятниця, 08 вересня 2017, 12:29