Вхід на сайтКАЛЕНДАРВіктор Гагін "Про історію створення колгоспів на Буринщині в 30-х роках" PDF Друк e-mail
Краєзнавчі розвідки - Краєзнавство
Написав Administrator   
Вівторок, 09 серпня 2016, 14:35

Тема розкуркулення, історія створення артілей, опір селян примусовій колективізації, її хід, облік та оплату праці у колгоспах Буринщини є малодослідженою...
На сторінках газети «Колективіст Буринщини» є публікації про створення колгоспів у Буринському районі 30-х років та їх найменування.
 
Є багато відомостей, коли будь-який більш-менш путній господар краю на усуспільнення висловлював свою незгоду, бо і надалі хотів залишатися вільним власником на своєму, нехай невеликому, наділі.
 
До незгодних селян і середняків були погрози  переселяти на гірші землі або й взагалі виселяти з України в холодні краї.
Сталінські методи позаекономічного примусу щодо селян ігнорували багато голів колгоспів та сільських рад.
 
Партійне керівництво стало їм недовіряти. З цією метою райком партії приймав рішення послати в кожне село своїх уповноважених. Це були жорсткі, рішучі й наполегливі в своїх діях члени партії. Виникає  запитання: що спонукало активістів колективізації робити це.
 
Безумовно одне: боязнь за власну шкіру, відчуття неминучості покарання за невиконане партійне доручення. Уповноважених наділяли не лише контрольними, а й адміністративними функціями. Їм не дозволялося без спеціального на те дозволу райкому покидати село навіть на день. До тих, хто порушував цей наказ, вживалися на початку дисциплінарні форми впливу. Інститут уповноважених в колгоспах діяв до ліквідації останніх.
 
Цей ефективний метод діє й понині, коли будь-яка влада призначає на керівні посади лояльних активістів та через них запроваджує свої порядки.
Але господарські  справи в колгоспах району  йшли погано. Влада шукала винних. У газеті «Колективіст Буринщини» 6 серпня 1933 року № 70 у замітці сількора М. С. «На долині за буграми« лютий ворог ховається» писалося: - Артіль  «Червоний Прапор» Буринськокої сільради має обробити  61 га цукрового буряку і зібрати жита 120 га. В артілі є 80 працездатних чоловіків і 75 жінок.
╔■■■════════════════════════════════════════════■■■╗ ║►Щоб прочитати продовження тексту, будьласка, авторизуйтеся або        ║ ║зареєструйтеся на сайті ■■■                                                                            ║ ╚═════════════════════════════════════════════════╝


 
© 2018 Бібліотека Бурині. Всі права захищено!
© 2010-2011 Бібліотека Бурині: м.Буринь, Сумська обл., Україна.

Опитування

Як частенько буваєте в бібліотеці?
 

Зараз на сайті

На даний момент 153 гостей на сайті